Začněte měřit obchodní výkon webu

Pomocí Google Analytics můžete měřit, zda-li web plní vaše záměry a pomáhá plnit cíle podnikání. Je k tomu zapotřebí dalšího nastavení – nastavení cílů.

Proč začít měřit cíle?

Cíle vám umožňují měřit akce návštěvníků, které pro vás znamenají úspěch, neboli konverze. Konverzí může být třeba registrace k odběru newsletteru, odeslání poptávkového formuláře nebo stažení e-booku. Ve chvíli, kdy návštěvník vašeho webu dokončí akci, kterou jste definovali jako cíl, Google Analytics zaznamenají akci jako splnění konverze.

Díky měření cílů budete moci vyhodnocovat úspěšnost webu a marketigových kampaní. A kromě toho zjistíte i informace, jaké vyhledávací dotazy nebo kanály komunikace vám přinášejí největší zisk.

Kde v Google Analytics nastavit cíle?

Předtím, než se pustíte do nastavení cílů, musíte mít web propojený s Google Analytics.

TIP: Máte web na solidpixels a nevíte, ja nastavit na vašem webu měření s GA? Přečtěte si v nápovědě, jak propojit Analytics s vaším webem.

Cíle nastavujete a spravujete ve Správci vašeho účtu Google Analytics:

  1. přihlaste se do účtu Google Analytics, který máte propojený se webem,
  2. vlevo dole vyberte záložku Správce pod ozubeným kolečkem a poté Cíle,
  3. klikněte na + Nový cíl,
  4. v prvním kroku nastavení vyberte Vlastní,
  5. pojmenujte cíl podle jeho účelu,
  6. dalším krokem je výběr typu cíle. Eistují čtyři typy cílů pro různé akce: Cíl, Doba trváníPočet stránek nebo obrazovek za relaci, Událost.

Cíl

S definováním typu podle cíle se setkáte nejčastěji. Pomocí cíle typu Cíl označíte jako konverzi navštívení konkrétní stránky respektive URL.

Cíl využijete nejčastěji pro měření úspěšnosti formulářů, například odeslání poptávkového formuláře nebo registraci k odběru newsletteru.

Jako cíl nastavte URL, která znamená dokončení cíle. Typicky děkovací stránka po odeslání formuláře. Stačí použít část za URL doménou.

Pokud musí návštěvník projít několik stránek, aby naplnil cíl, můžete nastavit Trychtýř. To vám umožní zjistit, kolik lidí prošlo jednotlivými kroky a odhalíte, v jaké části uživatelé nejčastěji odchází a tím i jaké části optimalizovat.

Trychtýře mají smysl hlavně u sérií stránek, kde uživatel musí projít všemi kroky jako třeba nákupní proces nebo registrace na akci.

Doba trvání

Zaujetí uživatelů můžete posuzovat podle času stráveného na webu a považovat za konverzi určitý čas strávený na webu. Toho můžete využít třeba u obsahových stránek, kde je cílem získat a udržet pozornost návštěvníka.

Nastavujete minimální dobu trvání návštěvy. Návštěvy, které budou trvat déle než zadaná hodnota, budou považované za konverzi.

Mějte na paměti, že časy naměřené pomocí Analytics jsou jen orientační. Čas strávený na stránce počítá Analytics jako čas načtení poslední stránky mínus čas načtení první stránky, na kterou návštěvník přišel. Nevíme ale, kolik času strávil návštěvník na poslední stránce. Hodnoty se proto od reality liší.

Počet stránek nebo obrazovek za relaci

Tento typ cíle měří kolik stránek návštěvníci viděli za jejich návštěvu. Stejně jako u předchozího cíle využijete počet stránek hlavně pro měření engagementu u obsahových webů a blogů.

V nastvení cíle zadáte počet stránek, po kterém bude návštěva označená jako konverzní.

Událost

Posledním typem cílů jsou události. Pro nastavení událostí jako cíle, je třeba nejdříve nastavit měření událostí a to většinou vyžaduje zásahy do kódu nebo nastavení přes Google Tag Manager.

Jde o akce, které nejsou spojené s načtením stránky, například délka sledování videa, stáhnutí dokumentu nebo odkaz na kontaktování pomocí e-mailu.

Víc o událostech se dozvíte v Nápovědě Analytics.

Cíle jsou často nejdůležitějšími metrikami, které na vašem webu měříte. Úspěšnost plnění cílů neboli míru konverze uvidíte v přehledu Konverze → Cíle, ale i dalších přehledech, které ukazují plnění konverzí, například Konverze → Atribuce a v akvizičních přehledech.

Nezapomeňte, že měření cílů se nepromítá do dříve nasbíraných dat. Cíle se začínají měřit až ve chvíli, kdy je nastavíte.

TIP: Pokud máte na stránce více formulářů, jejichž odeslání si přejete měřit, doplňte si unikátní identifikátory formulářů.

Kudy dál?

Radka Dohnalová z ATAIRU: Vysvětlit a prodat nehmotný produkt na dálku je opravdová výzva

ATAIRU stojí na prahu velkých změn. Chystá se svým vzdělávacím programům věnovaným leadershipu dát digitální podobu a dostat je do roku 2025 k milionu lidí. S jeho zakladatelkou a CEO Radkou Dohnalovou a marketingovým manažerem Petrem Ondrůjem jsme si povídali o tom, proč byznysové rčení „změna je nový normál“ neplatí, proč by firmy neměly ladit různorychlostní týmy na stejnou rychlost nebo o tom, jak se dá díky Pipi Dlouhé punčoše zvládnout naprosto všechno.

Skanska Reality: Veškeré dostupné byty už dnes prodáváme prostřednictvím webu

Skanska Reality představuje propojení nadnárodního stavebního a developerského giganta s koncovými uživateli jednoho z jeho produktů - současnými a budoucími obyvateli bytů, které Skanska postavila či právě staví. Prostřednictvím svého nového webu má za úkol dobře představit filozofii společnosti, realizované i právě vznikající projekty. A jako progresivní hráč na trhu s nemovitostmi k tomu potřebuje ty správné prostředky.

Jan Mašek z Red Button: Všechno jde dělat v onlinu, jen se to musí umět.

Jan Mašek působí už na první pohled jako člověk, který má řešení na každou situaci. Jeho dům je plný her a věcí, které stimulují kreativitu a zvědavost. „Je důležité se neustále učit.“ říká. Vzdělávání protkává jeho osobní i pracovní život a je zároveň jedním z hlavních důvodů, proč před pěti lety spoluzaložil projekt Red Button. Zavítali jsme k Janovi na návštěvu, aby nám řekl něco málo o tom, co se za poslední rok v Red Buttonu událo, o svém vztahu ke vzdělávání, roli a zodpovědnosti lídrů v dobách pandemie, o důležitosti kontinuálního budování vztahů nebo nástrojích, které mu v tom pomáhají.

Vyzkoušejte si, co jste se právě naučili